مقایسه پروژکتور 4k با تلویزیون 4K

با پیشرفت تکنولوژی در دنیای پخش، حالا دیگر فقط تلویزیون‌ها نیستند که با تصاویر درخشان چشمان را خیره می‌کنند؛بلکه یک رقیب سرسخت و خوش قیمت، به نام پروژکتور سینما خانگی با کیفیت 4k از راه رسیده که با انعطاف‌پذیری بالا در ابعاد تصویر و کیفیت بالا، نظرها را به خود جلب کرده است. برای آشنایی بیشتر با تفاوت پروژکتور 4k با تلویزیون 4k در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

اگر به ارتقای سرگرمی‌های خانگی خود فکر می‌کنید، حتما خرید تلویزیون 4K یا خرید پروژکتور 4K جدید را در برنامه دارید. تفاوت بین این دو فناوری با هزینه‌هایی که روی دست ما می‌گذارند البته که مهم است، اما کیفیت و اندازه‌ی قاب تصویر است که حرف آخر را می‌زنند!

برای داشتن یک سینمای اختصاصی در خانه، هر دو گزینه عالی هستند، اما برای بررسی بیشتر، تفاوت‌هایی بین تلویزیون 4K و پروژکتور 4K وجود دارد که بسته به نیاز و ترجیحات شما، یکی از آن‌ها را، مناسب‌تر از دیگری می‌سازد.

تفاوت پروژکتور 4k با تلویزیون 4k: هر دو، تلویزیون 4K و پروژکتورهای 4K، دارای مزایا و معایبی هستند. برای اینکه به شما کمک کنیم که کدام یک انتخاب بهتری است، ما مزایا و معایب هر کدام را در این متن، با دقت مورد بررسی قرار داده‌ایم.

(برای خرید ویدئو پروژکتور لیزری به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

نمایی از پرده نمایش پروژکتور در مقابل مبل؛ تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: اندازه

اگر بخواهیم خیلی رُک و پوست کنده بگوییم، در بحث اندازه قاب تصویر، بدون شک، پروژکتورها، تلویزیون‌ها را در این بخش شکست خواهند داد. برای افرادی‌که دیواری وسیع، برای پر کردن دارند و می‌توانند در آن قاب تصویری تا ابعاد 300 اینچ داشته باشند، با توجه به قیمت، پروژکتور 4K انتخابی فوق‌العاده است. از دیگر ویژگی‌های عالی این دستگاه، انعطاف‌پذیری ابعاد تصویر با نیازهای کاربر یا فضا است.

مقایسه قاب تصویر تلویزیون 4K و پروژکتور 4k

و اما درباره تلویزیون 4K، دستگاه‌های متعددی در دسترس هستند که برای اکثر کاربران به اندازه کافی بزرگ هستند. به عنوان مثال، یک تلویزیون هوشمند 4K با قاب تصویر 85 اینچ، برای اتاق نشیمن در یک آپارتمان کوچک، نه تنها کافی، بلکه خیلی‌ام بزرگ است. بنابراین خرید پروژکتور را نمی‌توان فقط محدود به اندازه تصویر کرد! با این حال، انطباق‌پذیری و تجربه همه‌جانبه از پر کردن یک دیوار کامل برای خیلی‌ها حائز اهمیت است.

تفاوت پروژکتور 4k با تلویزیون 4k: اگر اتاق بزرگی دارید، دیوار صاف بزرگی برای استفاده دارید، و یا به دنبال تدارک سینمایی اختصاصی در خانه هستید، پروژکتور 4K با نمایش تصاویر در ابعاد 300 اینچ، بهترین انتخاب است.

(هشت تفاوت پروژکتور و تلویزیون را در تهران پروژکتور بخوانید.)

نمایی از تلویزیون 4k؛ تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: وضوح

اگر کیفیت تصویر برای‌تان مهم است، باید به سراغ میزان رزولوشن در تلویزیون 4k و پروژکتور 4K برویم. تلویزیونی با رزولوشن 3840 * 2160، یک تلویزیون با وضوح 4K Ultra HD است. با این قابلیت، وضوح فوق العاده بالا و دقیقی را از آن دریافت خواهید کرد. که البته قیمت این مدل تلویزیون هم بسیار بالا است.

اما وقتی صحبت از پروژکتورهای 4K می‌شود، باید با دقت بیشتری خرید کنید. به این دلیل که خیلی از پروژکتورهای 4K با قیمت معقولانه، وضوح شِبه 4K دارند؛ به این معنا که از طریق ترفندی بنام Pixel Shift به این وضوح دست یافته‌اند.

در واقع این مدل پروژکتورها با کیفیت Full HD نیتیو به وضوح 4K ارتقا یافته‌اند. بنابراین آن‌ها تجربه‌ای نزدیک به وضوح 4K را برایتان تداعی خواهند کرد. اگر رزولوشن واقعی 4K می‌خواهید، پروژکتور 4K سونی بهترین گزینه، اما فوق العاده گرانقیمت است.

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: در مقایسه وضوح صفحه نمایش، اگرچه هر دو قادر به ارائه تصاویری زیبا و واضح هستند، یک پروژکتور 4K واقعی از یک تلویزیون 4K گرانتراست. بنابراین از دیدگاه قیمت و کیفیت، در این بخش تلویزیون 4K برنده است.

(تلویزیون بزرگ یا ویدئو پروژکتور؟ این انتخاب را با تهران پروژکتور بررسی کنید.)

وضوح پروژکتور 4k؛ تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: روشنایی و کنتراست

برای تماشای فیلم با جلوه‌های بصری ویژه، روشنایی و کنتراست بسیار اهمیت دارد. پروژکتورها با فناوری‌های متعددی که بر روی آن‌ها اعمال شده است، توانایی خوبی در ارائه تصاویر متحرک و جلوه‌های بصری دارند. اما حواستان باشد که برای زیباتر شدن تصویر، حواستان به میزان نور پردازی اتاق هم باشد.

هر چه نور محیط در یک اتاق بیشتر باشد، تصویر بی‌رنگ‌و‌رو تر می‌شود. بنابراین، برای دریافت بهترین عملکرد از یک پروژکتور، مخصوصا پروژکتور ارزان قیمت و پروژکتور جیبی، باید اتاق را تاریک کرد. برخی از پروژکتورها، حتی در یک اتاق تاریک، نمی‌توانند میزان روشنایی معادل میزان روشنایی تلویزیون 4K ایجاد کنند.

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: وقتی صحبت از کنتراست به میان می‌آید، بیشتر پروژکتورهای 4K با تلویزیون‌های 4K همترازخواهند بود. و برخی از پروژکتورهای 4K، مانند The Premiere سامسونگ، که با نسبت کنتراست باورنکردنی و +HDR10 از تلویزیون‌ها برتری دارند.

روشنایی و کنتراست؛ تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: رنگ ها

هر دو دستگاه: تلویزیون 4K و پروژکتور 4K قادر به ارائه رنگ های بسیار دقیق و زنده هستند. بخاطر رقابت خیلی نزدیک در این زمینه، نمی‌توان دقیقا اعلام کرد که کدام یک بهتر از دیگری عمل می‌کند. مگر اینکه به بررسی دو مدل بصورت مجزا بپردازیم!

بهترین تلویزیون‌های 4K می‌توانند طیف رنگی وسیع‌تری نسبت به اکثر پروژکتورها تولید کنند. از آنجاییکه تلویزیون‌ها برای انجام این کار به متریال مرغوب و پردازش بهتر نیاز دارند، بسیار گرانقیمت هستند.

از طرفی، تولید طیف رنگی گسترده در یک پروژکتور 4K HDR آسان‌تر است، در مدل‌های مختلف، شاهد سازگاری بیشتری هستیم. علیرغم اینکه تلویزیون‌ها و پروژکتورها در بخش رنگ تقریباً برابر هستند، اما رنگ‌ها به دلیل مزیت روشنایی بیشتر، در تلویزیون‌ها زنده‌تر به نظر می‌رسند.

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: طیف رنگ در ویدئو پروژکتورها شگفت انگیز است، منتها باید حواستان به نور محیط باشد.

(تفاوت تلویزیون OLED با پروژکتور  را در تهران پروژکتور بخوانید.)

رنگ ها، تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: کیفیت صدا

از دیگر بخش‌های مهم در سرگرمی خانگی، کیفیت صدا است. همه تلویزیون‌های 4K دارای اسپیکر داخلی هستند که برای داشتن سینما خانگی همه جوره تکمیل است.

در حالی که فقط برخی از مدل‌‌های پروژکتور 4K به اسپیکر مجهز هستند. که اکثرا هم از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و موقعیت پروژکتور نیز ممکن است بر روی تجربه تأثیر بگذارد. به طور کلی، برای داشتن صدایی رسا با یک پروژکتور، به اسپیکر جانبی نیاز دارید.

با این حال استثنا هم وجود دارد! مثلا پروژکتور پاناسونیک در کیفیت صدا و تصویر مشهور است، بنابراین همانطور که انتظار دارید، پروژکتور هوشمند پاناسونیک یکی از معدود پروژکتورهایی است که کیفیت صدا در آن واقعا عالی است. اسپیکر داخلی با توان 30 وات، صدایی با کیفیت سینمایی برای مطابقت با تجربه بصری فراگیر ارائه می دهد.

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: برای تدارک یک سینمای خانگی، علاوه بر کیفیت تصویر، کیفیت صدا حائز اهمیت است که هر دو فناوری، هم تلویزیون و هم پروژکتور، نیازمند به اسپیکرهای جانبی هستند.

کیفیت صدا؛ تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: پلتفرم هوشمند

در حالی که مجهز بودن به پلتفرم‌ها هوشمند در تلویزیون‌های 4K کاملاً عادی است، اما در پروژکتورها کمی نایاب است. این بدان معناست که برخلاف تلویزیون‌های هوشمند 4K، برای راه‌اندازی پلتفرم هوشمند یا پخش فیلم، باید پروژکتور خود را به دستگاه‌های دیگر متصل کنید.

اشکال اصلی این است که برای نصب باید همیشه به دنبال دستگاهی جانبی باشید. در حالی که در مورد تلویزیون‌های هوشمند 4K گزینه‌های زیادی وجود دارد، پیدا کردن پروژکتورهای هوشمند 4K مجهز به پلتفرم‌های هوشمند، دشوارتر است.

تفاوت پروژکتور 4k و تلویزیون 4k: هوشمند سازی دستگاه‌ها، مخصوصا پروژکتور و تلویزیون برای اجرای وایرلس از روی گوشی و گشت و گذار در اینترنت اهمیت دارد.

(با مزایا پروژکتور لیزری در این صفحه آشنا شوید.)

 پلتفرم هوشمند، تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: نصب و راه اندازی

پاسخ سریع و آسان که همه می‌دانیم: نصب تلویزیون‌ها راحت‌تر و سریع‌تر از پروژکتورها است. جدا از نصب خود پروژکتور، باید فاصله از صفحه نمایش را هم در نظر بگیریم.

اگر پروژکتور را بر روی سقف نصب می‌کنند تا به راحتی تحت کنترل باشد. باید وضوح و روشنایی تصویر را نیز تنظیم کنیم. یکی دیگر از هزینه‌های احتمالی این است که نیاز به خرید پرده نمایش پروژکتور مناسب داشته باشید. البته از حق نگذریم که برخی از پروژکتورهای جدید، مثل پروژکتور اولترا شورت ترو، نصب بسیار آسانی دارند.

تفاوت پروژکتور 4k با تلویزیون 4k: مطمئنا که نصب تلویزیون از پروژکتور راحت‌تر است، اما امکان اینکه آن را ته کیفتان بندازید و سفر بروید که وجود ندارد؟ نه؟ پروژکتور را در کوله‌تان بگذارید، هر کجا که بخواهید بساط فیلم و بازی راه بیاندازید!

نصب و راه اندازی؛ تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K

مزایای خرید پروژکتور 4K

مزیت اصلی در خرید پروژکتور 4K، میزان ابعاد تصویر است. در حالی که تلویزیون‌های 4K نهایتا تا حدود 85 اینچ هستند، برخی از پروژکتورهای 4K تا 300 اینچ تصاویر را ارائه می‌دهند، بنابراین در تدارک سینما خانگی، واقعا مناسب‌تر از تلویزیون‌ها هستند. درضمن، اندازه صفحه نمایش در پروژکتور قابل تنظیم است تا بتوان آن را متناسب با نیازهای اتاق یا مناسبت تنظیم کرد.

در حالیکه تلویزیون قاب تصویر ثابتی دارد. افزایش واقعی صفحه نمایش همچنین به این معنی است که پروژکتورها می‌توانند تمام جزئیات فناوری 4K را بهتر به نمایش بگذارند. سایر بخش‌هایی که پروژکتورها معمولاً در آن‌ها با کمبود مواجه هستند، کیفیت صدا و ویژگی‌های هوشمند است.

تفاوت پروژکتور 4k و تلویزیون 4k: پروژکتورهای 4K از نظر روشنایی و کنتراست از تلویزیون‌ها کمی عقب‌تر هستند. و این هم فقط به دلیل غالب بودن روشنایی محیطاست، اما اگر نور اتاق در حالت کنترل شده‌ای باشد، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

(لیستی از بهترین برندهای ویدئو پروژکتور برایتان در نظر گرفته‌ایم.)

تفاوت تلویزیون 4k و پروژکتور 4k؛ مزایای خرید پروژکتور 4K

مزایای خرید تلویزیون 4K

تلویزیون 4K به طور کلی تجربه تماشای غنی‌تری منتها با قیمت بالاتری ارائه می‌دهد. تجربه غنی‌تر اغلب به شکل روشنایی و کنتراست بهتر (که همچنین می‌تواند رنگ‌ها را زنده‌تر نشان دهد)، کیفیت صوتی بیشتر، ویژگی‌های هوشمند و رابط کاربری بهتر است. نصب تلویزیون 4K نیز بسیار راحت‌تر از پروژکتورها است، بنابراین بسته به نوع کاربر، این موارد می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

تفاوت پروژکتور 4k با تلویزیون 4k: برخلاف پروژکتور 4K، تلویزیون‌های 4K از نظر اندازه محدودتراست و شما همان تجربه سینمایی و همه‌جانبه را با قیمت مناسب‌تر با تلویزیون نخواهید داشت.

تفاوت پروژکتور 4k با تلویزیون 4k؛ مزایای خرید تلویزیون 4K

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: کدام یک برای شما مناسب است؟

برای خرید پروژکتور 4K و تلویزیون 4K کاملا بستگی به این دارد که به دنبال چه چیزی هستید و چقدر می‌خواهید هزینه کنید. اگر در حال راه‌اندازی یک سینمای خانگی هستید خرید ویدئو پروژکتور 4K، با قابلیت پخش تصاویر در ابعاد بزرگ و نمایش عالی جلوه‌های بصری، مطمئناً انتخاب هوشمندانه‌ای است.

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید همان روش سنتی را پیش بگیرید و فقط تصاویر واضح و غنی را در یک اتاق پر نور در ابعادی ثابت داشته باشید. تلویزیون 4K گزینه بهتری برای شما است.

منبع مطلب

تفاوت پروژکتور 4K با تلویزیون 4K: کدام یک برای شما مناسب است؟
خرید ویدئو پروژکتور 4k

مقالات مرتبط

نظرات